Czym jest responsywna strona www oraz dlaczego musisz ją mieć

Czym jest responsywna strona internetowa oraz dlaczego musisz ją mieć

Przez długie lata, komputery były jedynymi urządzeniami, za pomocą których można było przeglądać zasoby internetowe. Sytuacja uległa diametralnej przemianie wraz z wejściem na rynek telefonów komórkowych, smartfonów, a również tabletów, które w niedługim okresie z powodzeniem zaczęły zastępować komputery w aspekcie korzystania z sieci. Stało się to możliwe przede wszystkim za sprawą inteligentnego narzędzia, odpowiedzialnego za dostosowywanie obrazu strony www Gdańskj oraz umieszczenia jej zawartości do wielkości stosunków małych ekranów urządzeń mobilnych. Narzędzie to ma miano Responsive Web Desiagn (RWD).

 

Popularność RWD w minionych latach

Skłonność do korzystania z responsywnych stron www jest zupełnie zdeterminowana rosnącą popularnością różnego rodzaju urządzeń przenośnych. Musisz wiedzieć, że prawie każde urządzenia mobilne odznaczają się odmienną rozdzielczością i wielkością przekątnej obrazu, co w praktyce oznacza konieczność wykorzystywania RWD w celach dostosowania do siebie tych czynników. Wszystko po to, aby przeglądanie stron internetowych za pomocą smartfonu, tabletu czy notebooka nie nastręczało większych trudności. Stanowi to bardzo istotne, zwłaszcza jeśli wziąć pod uwagę wzrostu popularności korzystania z sieci za pomocą urządzeń przenośnych. Jeśli wierzyć rankingom, Polska w tym aspekcie ma już szóstą pozycję w skali globalnej. Nie lekceważ tego!

 

Zalety responsywnych stron www

Z wykorzystania RWD w technologii internetowej płyną niemal same zalety. W pierwszym rzędzie można wymienić atrakcyjność i czytelność stron internetowych na małych ekranach urządzeń mobilnych. Za pomocą tego urządzenia, liczba kolumn automatycznie przystosowuje się do parametrów ekranu, co służy inteligentnemu rozmieszczeniu treści. Ponadto RWD ułatwia nawigowanie stroną przy wykorzystaniu palca (tzw. swipe-to-read). Strony RWD zwykle ustawiają się również wyżej, jeśli chodzi o pozycje w wyszukiwarce Google. Mają one jeden adres URL (w odróżnieniu od wersji stron mobilnych) bez względu na to, czy są tworzone na komputerze, czy na innych urządzeniach. Nie tworzą też zbyt dużych kosztów utrzymania, a przyczyniają się do podniesienia poziomu sprzedaży.