Czym jest mapa strony i kiedy oddziałuje na SEO?

 

Z punktu widzenia pozycjonowania niezwykle ważnym jest, aby dany serwis posiadał mapę strony. Wielu właścicieli nie przykłada jednak do niej zbyt dużej uwagi, a tak właściwie stanowi ona niezwykle szybkie narzędzie podnoszące wartość witryny internetowej. Zaimplementowana mapa strony www może ponadto ułatwić nawigację odwiedzającym. Czym jest zatem mapa strony?

 

Mapa strony

Mapa strony służy prawidłowemu wyświetlaniu struktury, sekcji oraz linków w stronie www. Odpowiednio zaprojektowana ułatwia przemieszczanie się po stronie oraz oddziałuje na poprawę pozycji w rankingach wyszukiwania. Mapa strony www Gdańskj znacząco podnosi wartość serwisu www. Konstruując mapę strony należy więc brać pod uwagę użytkowników i mechanizmy wyszukiwarek.

 

Rodzaje map stron internetowych

Można wyróżnić dużo rodzajów map. Najpopularniejsze spośród nich to oczywiście HTML oraz XML. Mapa HTML ułatwia nawigację na witrynie internetowej i gwarantuje szybkie znalezienie właściwych podstron. Dobrze zaprojektowana mapa strony wpływa również na user experience. Mapa XML jest z kolei przygotowana dla botów (robotów wyszukiwarek). Stanowi to lista adresów URL i podstron, mówiąca o elementach strony podlegających indeksowaniu oraz określająca hierarchię i systematyczność aktualizacji.

 

Co zyskujemy?

90% ruchu w internecie zapoczątkowane jest wejściem w wybraną wcześniej pozycję. Żeby zdobyć nowych odbiorców, musimy więc sprawić, by nasza strona pojawiała się w rezultatach wyszukiwania. Żeby witryna pojawiła się w wyszukiwarkach niezbędne jest jej zaindeksowanie i umiejscowienie w bazie danych. Każda wyszukiwarka posiada swój własny indeks, na bazie którego wywoływane są wyniki zapytań. Nieprawidłowe indeksowanie strony przynosi znacznie mniejszą ilość odwiedzin. Aby uniknąć pomijania własnej witryny przez wyszukiwarki należy zadbać o wykonanie mapy XML, dzięki czemu zmienią się wyniki indeksowania. Mapa strony to szczególnie znaczący element SEO, potrzebny przy projektowaniu strategii pozycjonowania strony www.